Co je to ten Hosting a kolik to vlastně stojí?

Když už se člověk nebo společnost rozhodne mít vlastní webovou vizitku, eshop nebo aplikaci, vyskočí na něj další pojmy. Co je to vlastně ten hosting a doména? Začneme popořádku.

Doména je to, co zadáváme do webového prohlížeče (Internet Explorer, Google Chrome, Oprea, Firefox). V mém případě je doména az-webovka.cz. Tato adresa je relativně snadno zapamatovatelná než 217.11.249.145 případně http://217.11.249.145@az-webovka.cz. To by si uživatel asi nezapamatoval. Proto máme doménová jména, která nám práci usnadňují. Po zadání doménového jména dojde k automatickému přeložení na výše uvedenou adresu a tím se dostaneme na náš web.

Hosting je prostor, kam se webová prezentace nahraje a prostor, kam se nasměruje doména pro přístup k prezentaci. Jedno bez druhého nemůže moc dobře na internetu fungovat.

Teď, když víme co to je za kouzelné pojmy, bude Vás zajímat cena. Většina lidí si představuje horentní částky, které si nebudou moci dovolit. Já jako programátor doporučuji hostingy dle náročnosti aplikace a předpokládaného počtu návštěvníků.

Pro většinu firemních vizitek postačují hostingy zdarma. Ano čtete správně. Tyto služby se dají opravdu pořídit zadarmo. Například na serveru www.webzdarma.cz nebo www.hostinger.cz. A pokud nebudeme nároční a nebudeme chtít čistě vlastní doménu, která v případě koncovky .cz se dá pořídit od 140 Kč za rok, tak můžeme mít i doménu zadarmo. Je celkem překvapivé, že i v dnešní době se dá něco sehnat zadarmo.

Hosting a doména zdarma má samozřejmě svoje limity, ale pro základní firemní prezentaci to bohatě postačuje, i když doporučuji investovat 140 Kč ročně do domény, abychom na vizitkách mohli mít svoji vlastní doménu a když bychom v budoucnu měnili hosting na placený, tak aby nám zákazníci neutíkali.

Tímto článkem jsem Vám chtěl sdělit, že pokud byste si u nás objednali nejlevnější variantu webové prezentace, tak se opravdu můžeme v nákladech dostat na avizované 3000 Kč bez DPH, které uvádíme v ceníku.

Pokud Vás k tomuto tématu cokoli zajímá, neváhejte se nás zeptat v následné diskuzi. Vaše dotazy se pokusím vždy zodpovědět.